Wykonanie

  • przygotowanie terenu pod założenie ogrodu; porządkowanie i równanie terenu, kształtowanie skarp i nasypów
  • zakładanie systemów automatycznego nawadniania
    zakładanie oświetlenia grodowego
  • zakładanie trawników z rolki i z siewu
  • nasadzenia roślinne
  • budowa elementów wodnych: oczka wodne, fontanny, ściany wodne, kaskady, wodospady i strumienie ogrodowe, architektura wody
  • altany ogrodowe, pergole, trejaże, tarasy, schody i murki ogrodowe

Warszawa | Mińsk Mazowiecki | Siedlce | Sulejówek

 

Tel: +48 504 548 530 | Mail: biuro@brzozowisko.com

Zakładanie ogrodów oraz trawników zaczyna się od dobrego projektu. Po jego wykonaniu i zaakceptowaniu oraz ustaleniu terminu można przystąpić do realizacji.

Zakładanie ogrodów Mińsk Mazowiecki – jak działamy?

W pierwszym etapie ustalamy, czy gleba, na której ma zostać założony trawnik jest odpowiednia. W przypadku, gdy gleba może nie być odpowiednia, koparką lub ładowarką usuwamy oraz wywozimy warstwę ziemi. Montujemy system nawadniający, kable elektryczne oraz siatkę na krety, a następnie uzupełniamy ją glebą żyzną przystosowaną do zakładania trawników.

W glebie, która zostaje dowieziona, nie ma kamieni ani śmieci, ponieważ wszystko zostaje wcześniej przesiane. Kolejnym krokiem jest równanie terenu oraz wytyczanie spadków i rabat. Jeśli w projekcie zostały ujętę elementy takie jak murki oporowe, punkty oświetleniowe, chodniki, ścieżki, fontanny, czy panele wysłaniające, to jest również czas na ich naniesienie w terenie. Na wytyczone rabaty, najczęściej klienci decydują się na włókniny ograniczające rozrost chwastów między roślinami.

Po rozstawieniu roślin można przystąpić do ich sadzenia. Gdy już wszystkie rośliny są na swoich miejscach, montujemy linię kropelkową, która dostarczy nasadzeniom wody. Do przykrycia linii kroplującej oraz włókniny na rabatach, najczęściej podczas zakładania ogrodów i trawników w Warszawie oraz okolicach, klienci wybierają naturalną korę sosnową w różnych frakcjach. Jeśli klient nie chce sypać kory sosnowej podczas zakładania ogrodu, co się często zdarza, proponujemy wybór kamienia do ogrodu. W chwili obecnej jest olbrzymi wybór kamienia – od drobnej frakcji, przez średnią, aż do dużych głazów. Kolor, kształt jak i fakturę także można indywidualnie dobrać do każdego ogrodu i upodobania właściciela.

Znakomitym rozwiązaniem, często wybieranym przez klientów, jest połączenie ze sobą kilku rodzajów kamienia np. kory kamiennej, marianny, czy otoczaków lodowych. Bardzo często wybierane są wielkie płyty łupkowe na ścieżki w rabatach, które zostają oddzielone obrzeżem ekobordem lub betonowym od reszty rabaty. Murki oporowe, również często są budowane z łupka kamiennego. Zazwyczaj w takim murku zostają umieszczone lampy, które go oświetlają, a sam murek eksponuje najważniejsze i najokazalsze rośliny w ogrodzie. Często takim drzewem jest bonsai, pod którym zostaje umieszczony reflektor, tak aby dodatkowo wieczorem pokazać piękną roślinę.

Zakładanie trawników na terenie Mińska Mazowieckiego – co musisz wiedzieć?

Gdy murki, oświetlenie, rabaty oraz ścieżki przez nie przebiegające są już gotowe, można przystąpić do zakładania trawnika. W tym momencie można jeszcze zdecydować się na trawnik z siewu lub z rolki. Zakładanie trawnika z rolki to najlepsze rozwiązanie, które często jest stosowane. Trawniki z rolki są już przystępne cenowo dla każdego. Jest to trawnik specjalnie przygotowany, nie posiadający chwastów oraz grzybów. Trawnik taki cieszy oko od samego początku, nie trzeba czekać na wzrosty nasion traw, które są uzależnione od pogody. Należy pamiętać, że trawnik siany, szybciej się zachwaszcza niż ten z rolki. Oczywiście można chwasty zwalczać opryskami, ale jest to kolejne zajęcie związane z utrzymaniem pięknego trawnika.

Przed wysiewem lub ułożeniem trawnika z rolki, montujemy zraszacze, które muszą być odpowiednio dobrane do źródła wody oraz do terenu, tak aby cały trawnik był dobrze podlany. Po ułożeniu trawy z rolki trzeba ją mocno zwałować i zacząć obficie podlewać. Jest to dobry moment na przetestowanie systemu nawadniania oraz wydajności źródła wody. Zakładanie ogrodów nie kończy się na samym jego przygotowaniu. Inwestor otrzymuje pełną dokumentację wraz z wytycznymi w jaki sposób pielęgnować, przycinać czy nawozić rośliny. Dostaje również informacje, które rośliny należy okrywać na zimę. To samo tyczy się trawnika. Zostają przekazane informacje co do pielęgnacji, koszenia oraz odpowiedniego nawożenia, aby trawnik był silny zdrowy i zielony.


Zakładanie ogrodów w Mińsku Mazowieckim – FAQ

Budujemy dom, potrwa to jeszcze kilka miesięcy. Czy możemy już teraz zaplanować ogród i rozpocząć jego zakładanie?

Tak, to bardzo dobre rozwiązanie, gdy się wprowadzicie będziecie mogli korzystać z zagospodarowanej części ogrodu. Projekty ogrodów wykonujemy dla całej posesji, natomiast realizacja może być wykonana etapami.

Nie chcę tradycyjnego trawnika, bo nie mam czasu na jego ciągłą pielęgnację. Co proponujecie w zamian?

Zakładanie trawników to jeden z elementów zagospodarowania ogrodów. Nie zawsze musi być to tradycyjny trawnik siany lub z rolki. W ich miejsce proponujemy kwietne łąki, które wyglądają bardzo naturalnie i wystarczy je kosić 2 razy w sezonie. Mieszankę roślin dobieramy w zależności od rodzaju gleby i warunków klimatycznych na danym obszarze.

Na działce rośnie kilka starych drzew, których nie chcę wycinać. Czy możecie dopasować projekt ogrodu do istniejącego drzewostanu?

Stanowczo sprzeciwiamy się wycinaniu drzew, dlatego projekt ogrodu zawsze uwzględnia nie tylko drzewa rosnące na posesji, ale także roślinność występującą naturalnie na danym terenie. W przypadku starych drzew dokonujemy ich badania, stawiamy diagnozę i wielu przypadkach potrafimy je wyleczyć i uratować.

Jaki jest mój wpływ na projekt i ostateczny wygląd ogrodu?

O ostatecznym charakterze ogrodu zawsze decyduje klient. Projekt przygotowujemy zgodnie z jego wskazówkami. W zależności od potrzeb dzielimy go na poszczególne strefy, planujemy alejki i ich wykończenie, planujemy i wykonujemy także elementy małej architektury. Wszystko wykonujemy zgodnie ze zleceniem. To klient decyduje, czy chce mieć ogród rustykalny, nowoczesny, czy może inspirowany kulturą wschodnią. Nasza rola ogranicza się tylko do podpowiadania optymalnych rozwiązań.

Czy mogę dowolnie wybrać rośliny do ogrodu?

Generalnie tak, ale trzeba pamiętać, że rośliny mają swoje wymagania. Potrzebują odpowiedniej gleby, nasłonecznienia, nawodnienia. Z tego względu zawsze proponujemy klientowi do wyboru kilka roślin, które będą odpowiednie do zagospodarowania konkretnych miejsc w ogrodzie. To do niego należy wybór tych, które najbardziej mu odpowiadają.

Jakie prace obejmuje zakładanie ogrodów?

Zakładanie ogrodu rozpoczynamy od odpowiedniego przygotowania terenu, czyli jego wyrównania, nawiezienia gleby próchniczej (w zależności od potrzeb), ukształtowania skarp oraz skalniaków. Kolejny etap to rozprowadzenie automatycznego nawadniania oraz oświetlenia ogrodowego. W dalszej kolejności wykonujemy podjazdy, alejki murki ogrodowe oddzielające rabaty, oczka wodne, fontanny.

Dopiero w tak przygotowanej infrastrukturze ogrodu dokonujemy nasadzeń roślin. Dzięki temu możemy dobrać je do konkretnych stanowisk zapewniając im najlepsze warunki do wzrostu.

Czy po założeniu ogrodu prowadzicie także jego pielęgnację?

Tak, ogród wymaga stałej pielęgnacji, mimo że stosujemy agrowłókniny zapobiegające chwastom, siatki przeciw kretom. Krzewy, drzewa wymagają systematycznego przycinania, dzięki któremu można odpowiednio je kształtować oraz usuwać chore odnogi.

Każdy klient po założeniu ogrodu otrzymuje od nas dokładne wskazówki dotyczące dalszej jego pielęgnacji. W przypadku, gdy nie dysponuje odpowiednią ilością czasu lub umiejętnościami, w naszej ofercie znajduje się także pielęgnacja ogrodu. Jej zakres określa dodatkowa umowa.