Wykonanie

  • przygotowanie terenu pod założenie ogrodu; porządkowanie i równanie terenu, kształtowanie skarp i nasypów
  • zakładanie systemów automatycznego nawadniania
    zakładanie oświetlenia grodowego
  • zakładanie trawników z rolki i z siewu
  • nasadzenia roślinne
  • budowa elementów wodnych: oczka wodne, fontanny, ściany wodne, kaskady, wodospady i strumienie ogrodowe, architektura wody
  • altany ogrodowe, pergole, trejaże, tarasy, schody i murki ogrodowe

Warszawa | Mińsk Mazowiecki | Siedlce | Sulejówek

 

Tel: +48 504 548 530 | Mail: biuro@brzozowisko.com

Zakładanie ogrodów oraz trawników zaczyna się od dobrego projektu. Po jego wykonaniu i zaakceptowaniu oraz ustaleniu terminu można przystąpić do realizacji.

Zakładanie ogrodów – jak działamy?

W pierwszym etapie ustalamy, czy gleba, na której ma zostać założony trawnik jest odpowiednia. W przypadku, gdy gleba może nie być odpowiednia, koparką lub ładowarką usuwamy oraz wywozimy warstwę ziemi. Montujemy system nawadniający, kable elektryczne oraz siatkę na krety, a następnie uzupełniamy ją glebą żyzną przystosowaną do zakładania trawników.

W glebie, która zostaje dowieziona, nie ma kamieni ani śmieci, ponieważ wszystko zostaje wcześniej przesiane. Kolejnym krokiem jest równanie terenu oraz wytyczanie spadków i rabat. Jeśli w projekcie zostały ujętę elementy takie jak murki oporowe, punkty oświetleniowe, chodniki, ścieżki, fontanny, czy panele wysłaniające, to jest również czas na ich naniesienie w terenie. Na wytyczone rabaty, najczęściej klienci decydują się na włókniny ograniczające rozrost chwastów między roślinami.

Po rozstawieniu roślin można przystąpić do ich sadzenia. Gdy już wszystkie rośliny są na swoich miejscach, montujemy linię kropelkową, która dostarczy nasadzeniom wody. Do przykrycia linii kroplującej oraz włókniny na rabatach, najczęściej podczas zakładania ogrodów i trawników w Warszawie oraz okolicach, klienci wybierają naturalną korę sosnową w różnych frakcjach. Jeśli klient nie chce sypać kory sosnowej podczas zakładania ogrodu, co się często zdarza, proponujemy wybór kamienia do ogrodu. W chwili obecnej jest olbrzymi wybór kamienia – od drobnej frakcji, przez średnią, aż do dużych głazów. Kolor, kształt jak i fakturę także można indywidualnie dobrać do każdego ogrodu i upodobania właściciela.

Znakomitym rozwiązaniem, często wybieranym przez klientów, jest połączenie ze sobą kilku rodzajów kamienia np. kory kamiennej, marianny, czy otoczaków lodowych. Bardzo często wybierane są wielkie płyty łupkowe na ścieżki w rabatach, które zostają oddzielone obrzeżem ekobordem lub betonowym od reszty rabaty. Murki oporowe, również często są budowane z łupka kamiennego. Zazwyczaj w takim murku zostają umieszczone lampy, które go oświetlają, a sam murek eksponuje najważniejsze i najokazalsze rośliny w ogrodzie. Często takim drzewem jest bonsai, pod którym zostaje umieszczony reflektor, tak aby dodatkowo wieczorem pokazać piękną roślinę.

Zakładanie trawników – co musisz wiedzieć?

Gdy murki, oświetlenie, rabaty oraz ścieżki przez nie przebiegające są już gotowe, można przystąpić do zakładania trawnika. W tym momencie można jeszcze zdecydować się na trawnik z siewu lub z rolki. Zakładanie trawnika z rolki to najlepsze rozwiązanie, które często jest stosowane. Trawniki z rolki są już przystępne cenowo dla każdego. Jest to trawnik specjalnie przygotowany, nie posiadający chwastów oraz grzybów. Trawnik taki cieszy oko od samego początku, nie trzeba czekać na wzrosty nasion traw, które są uzależnione od pogody. Należy pamiętać, że trawnik siany, szybciej się zachwaszcza niż ten z rolki. Oczywiście można chwasty zwalczać opryskami, ale jest to kolejne zajęcie związane z utrzymaniem pięknego trawnika.

Przed wysiewem lub ułożeniem trawnika z rolki, montujemy zraszacze, które muszą być odpowiednio dobrane do źródła wody oraz do terenu, tak aby cały trawnik był dobrze podlany. Po ułożeniu trawy z rolki trzeba ją mocno zwałować i zacząć obficie podlewać. Jest to dobry moment na przetestowanie systemu nawadniania oraz wydajności źródła wody. Zakładanie ogrodów nie kończy się na samym jego przygotowaniu. Inwestor otrzymuje pełną dokumentację wraz z wytycznymi w jaki sposób pielęgnować, przycinać czy nawozić rośliny. Dostaje również informacje, które rośliny należy okrywać na zimę. To samo tyczy się trawnika. Zostają przekazane informacje co do pielęgnacji, koszenia oraz odpowiedniego nawożenia, aby trawnik był silny zdrowy i zielony.