Jednym z elementów projektowania oraz zakładania ogrodu jest montaż systemu nawadniającego ogród. Woda stanowi jeden z najważniejszych czynników w prawidłowym funkcjonowaniu ogrodu, dlatego tak ważne są systemy nawadniające.
Nawadnianie ogrodów – Jak pracujemy?
Zakładamy systemy oparte o czołowych producentów takich jak Toro, Irritrol, Rain Bird oraz Hunter. Cały projekt zaczyna się od pomiarów źródła wody. Mierzymy ciśnienie oraz przepływ wody. Dopiero mając te dane można zaprojektować profesjonalny system nawadniania roślin.
Z klientem zostaje uzgodnione położenie skrzynki z elektrozaworami oraz rodzaj sterownika, który będzie kontrolował cały system. Sterowniki można wybrać wewnętrzne, które zostają umieszczone np. w garażu. Zewnętrzne, które w zabudowie metalowej lub drewnianej mogą pracować bez przeszkód cały sezon. Najczęściej wybieranymi sterownikami są bezprzewodowe pracujące na baterii. Sterowniki te są bardzo wygodne, nie trzeba do nich doprowadzać przewodu elektrycznego, można go bez problemu umieścić w skrzynce z zaworami, ponieważ posiada klasę szczelności IP67.
Warszawa | Mińsk Mazowiecki | Siedlce | Sulejówek
Dla klientów bardzo istotne jest, że sterownik można sparować ze smartfonem poprzez bluetooth i w komfortowy sposób ustawiać i uruchamiać cały system. Doprowadzenie wody do całego systemu jest możliwe na 3 podstawowe sposoby. Poprzez pompę, podpięcie do wodociągu lub najkorzystniejszy i najmniej kosztowny – podpięcie do hydroforu, który czerpie wodę ze studni zbudowanej z kręgów lub studni głębinowej.
Zaopatrzenie systemu nawadniania ogrodu w wodę
Jeśli tylko jest taka możliwość klient zawsze jest zachęcany do skorzystania z usług studniarza, który wywierci w korzystnej cenie studnię głębinową. Będzie ona najmniej kosztownym sposobem zaopatrzenia system nawadniania ogrodu w wodę. Dodatkowo w okresach letnich, kiedy nawodnienie pracuje na najwyższych obrotach, woda w wodociągach jest ograniczana i nie zawsze może udać się podlewanie. Wykopy pod cały system wykonujemy zazwyczaj koparką łańcuchową, która robi wykop na ok 30 cm głębokości i 10 cm szerokości. Jeśli trawnik jest już gotowy, a wymaga założenia systemu nawadniania ogrodu, to przy pomocy maszyny wycinamy darń, robimy wykop szpadlem lub koparką łańcuchową. Następnie układamy rury doprowadzające wodę, zasypujemy wykop, ubijamy ziemię, a na koniec układamy wyciętą wcześniej darń, tak aby były jak najmniejsze uszkodzenia trawnika. Cały system można zamontować a każdym ogrodzie. Nie ma znaczenia, czy będzie to ogród zakładany od nowa, czy tez ogród już istniejący.
Woda do rabat zostaje doprowadzona liniami kroplującymi, które dzięki swojej budowie powoli dostarczają wodę do roślin. Dzięki liniom kroplującym, wszystkie rośliny na rabatach mają tyle wody ile potrzebują. W zależności od modelu linii kroplującej, można je kłaść w odcinkach od 50 metrów do ok 150 m. Standardowe linie to 50 metrów, linia z kompensacją ciśnienia to już nawet 150m. Każdy producent linii określa w jakich odcinkach można je ułożyć.
Do sekcji z liniami kroplującymi można dopiąć linie z kapilarami, które bardzo dobrze sprawdzają się w nawadnianiu donic, do których nie można doprowadzić standardowych linii kroplujących.
Zraszacze służą do nawadniania trawnika. Zraszacze trawnikowe można dobierać odpowiednio do wielkości nawadnianego trawnika. Regulacja zraszaczy poprzez ustawienie odpowiednich kątów podlewania oraz dysz które będą regulować ilość wody, pozwoli na efektowne podlewanie, dzięki czemu trawnik będzie pięknie zielony. Należy pamiętać o odpowiednim zaprojektowaniu całego systemu, aby każdy kawałek ogrodu był dobrze nawodniony. Dzięki temu nie będzie suchych części trawnika, a rośliny nie będą obumierać. Zadbaj o odpowiedni system nawadniania ogrodu.
Klient po zakończonej realizacji otrzymuje komplet informacji nt. założonego systemu. Dostaje instrukcje usuwania wody z systemu na zimę oraz projekt w wersji elektronicznej. Ogrody, w których systemy nawadniające funkcjonują prawidłowo zdecydowanie wyróżniają się na tle tych bez nawadniania ogrodu. Dzięki temu nasze systemy nawadniania nie stanowią dla Klienta problemu w obsłudze.
Termin realizacji systemu nawodnienia ogrodu
Założenie całego systemu w zależności od powierzchni nawadniania zajmuje od 2 do 4 dni roboczych. Wpływ ma na to między innymi ilość sekcji, którą należy zamontować oraz jakość gleby, w której trzeba zrobić wykopy. Im gleba twardsza tym dłużej trwają prace związane z wykopami.
Nawadnianie ogrodów - pytania i odpowiedzi
Jakie korzyści płyną z systemu nawadniającego ogród?
Jedną z największych zalet jest oszczędność czasu. Pielęgnacja ogrodu jest czasochłonna, a pominięcie prac ogrodowych może się wiązać z przykrymi efektami i zniszczeniem wieloletniej pracy. System nawadniający ogród pozwala też na wyjazd bez obaw, że rośliny nie przetrwają suszy. Jest to też duże ułatwienie - podlewanie ręczne wiąże się z korzystaniem z węży, które są mało poręczne i często się plączą. System pozwala na nawadnianie ogrodu o dowolnej godzinie, dzięki czemu zawdzięczamy mu elastyczność prac. Jest to szczególnie ważne w przypadku roślin, które nie powinny być podlewane w pełnym słońcu. To także duża zaleta dla naszego budżetu. Nocą woda tak nie paruje, podlewanie jest więc bardziej efektywne. Nawadnianie ogrodu systemami przynosi korzyści dla roślin i jest przejawem troski o ekologię - zużycie wody jest znacznie mniejsze, dostosowane do potrzeb roślin.
Co wchodzi w skład systemu nawadniającego ogród?
Na system nawadniania ogrodów składają się: programator jedno- lub wielosekcyjny, zawór główny, skrzynka zaworowa, kolektor, elektrozawory, złącza proste i kolankowe, trójniki, czwórniki, korki, złącza gwintowane i szybkozłączki. Na system doprowadzający wodę składają się: rury z polietylenu, puszki podłączeniowe, przedłużki. Systemy nawadniające są niezwykle istotne.
Nawadnianie ogrodu - Jak przebiegają nasze prace?
Każde zlecenie rozpoczyna się od przygotowania projektu i sprawdzenia ciśnienia i przepływu wody. Wybieramy urządzenia oraz ich rozmieszczenie. Na każdym etapie cały plan uzgadniamy z klientem. Konfrontujemy się z jego wizją i oczekiwaniami. Pozwala to na stworzenie planu działania, który następnie wdrażamy. Rozmowa z klientem pozwala na ustalenie rozmieszczenia elementów systemu nawadniania.
Wszystkie prace możemy wykonać na każdym etapie - zarówno gdy ogród dopiero powstaje, jak i wtedy gdy trawnik i zasadzenia już istnieją. Nie powoduje to zniszczenia ogrodu. Należy jednak dokładnie ustalić, gdzie znajdują się nasadzenia czy elementy małej architektury i umieścić je na planie. Najczęściej prace wykonujemy przy użyciu koparki łańcuchowej - wykop jest głęboki na 30 cm i szeroki na 10 cm. W przypadku gdy mamy do czynienia z istniejącym ogrodem część prac odbywa się przy użyciu szpadla. Zdejmujemy wierzchnią część trawnika. Następnie układamy rury i zasypujemy je, ubijamy ziemię i - w przypadku gotowego ogrodu - układamy wcześniej zdjętą darń. Efektem jest stworzenie linii kroplujących, które dostarczają wodę do roślin lub systemu zraszaczy, które nawadniają trawę.
Jakie są sposoby na zaopatrzenie ogrodu w wodę (systemy nawadniania)?
Najmniej kosztowny system opiera się na działaniu studni głębinowej. Dlatego zawsze, gdy to tylko możliwe przekonujemy klientów do skorzystania z usług studniarza. Innym sposobem jest nawodnienie poprzez pompę lub podpięcie do wodociągu. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że w najcieplejszych okresach woda w wodociągach jest ograniczana i może się okazać, że nie jesteśmy w stanie skorzystać z dobrodziejstwa zainstalowanego systemu nawadniania (nawadnianie ogrodu). Musisz pamiętać również, że położenie instalacji oraz reduktor ciśnienia jest niezwykle istotne.
Automatyczne nawadnianie ogrodu - Jak długo trwa montaż systemu nawadniającego ogród?
Czas realizacji zależy od zakresu prac i oczekiwań klienta, jednak najczęściej całość prac montażowych zamyka się w terminie 4 dni.
Systemy nawadniania - Dlaczego warto skorzystać z usług Brzozowisko Architektura Krajobrazu?
Oferujemy kompleksową obsługę i dostarczamy skuteczne rozwiązania oraz zaktualizowaną wiedzę opierającą się na współczesnych trendach (systemy nawadniające terenów zielonych). Służymy poradą, a nasze projekty nawadniania przygotowujemy w oparciu o teren ogrodu. Ostateczny kształt systemu konsultujemy z klientem - nawadnianie terenów zielonych jest bardzo ważne i zależy nam na tym, żeby spełniało oczekiwania właściciela. Działamy według ściśle wytyczonego planu, w związku z tym nasze prace przebiegają bezproblemowo. Świadczymy usługi najwyższej jakości. Mamy bogate doświadczenie, o czym świadczą liczne realizacje, którymi możemy się pochwalić. System nawadniania ogrodów przygotowany razem z nami będzie doskonale spełniał swoją funkcję - zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym. Zadbamy o właściwy system nawadniania ogrodu w Twoim ogrodzie.
Nawadnianie kropelkowe (przygotowanie projektu nawadniania kropelkowego) | linie kroplujące (taśmy kroplujące) | zraszacze wynurzalne (samodzielne wykonanie zraszaczy wynurzalnych) | instalacja systemów nawadniania | linia kroplująca