Jednym z elementów projektowania oraz zakładania ogrodu jest montaż systemu nawadniającego ogród. Woda stanowi jeden z najważniejszych czynników w prawidłowym funkcjonowaniu ogrodu, dlatego tak ważne są systemy nawadniające.

Nawadnianie ogrodów – Jak pracujemy?

Zakładamy systemy oparte o czołowych producentów takich jak Toro, Irritrol, Rain Bird oraz Hunter. Cały projekt zaczyna się od pomiarów źródła wody. Mierzymy ciśnienie oraz przepływ wody. Dopiero mając te dane można zaprojektować profesjonalny system nawadniania.

Z klientem zostaje uzgodnione położenie skrzynki z elektrozaworami oraz rodzaj sterownika, który będzie kontrolował cały system. Sterowniki można wybrać wewnętrzne, które zostają umieszczone np. w garażu. Zewnętrzne, które w zabudowie metalowej lub drewnianej mogą pracować bez przeszkód cały sezon. Najczęściej wybieranymi sterownikami są bezprzewodowe pracujące na baterii. Sterowniki te są bardzo wygodne, nie trzeba do nich doprowadzać przewodu elektrycznego, można go bez problemu umieścić w skrzynce z zaworami, ponieważ posiada klasę szczelności IP67.

Warszawa | Mińsk Mazowiecki | Siedlce | Sulejówek

 

Tel: +48 504 548 530 | Mail: biuro@brzozowisko.com

Dla klientów bardzo istotne jest, że sterownik można sparować ze smartfonem poprzez bluetooth i w komfortowy sposób ustawiać i uruchamiać cały system. Doprowadzenie wody do całego systemu jest możliwe na 3 podstawowe sposoby. Poprzez pompę, podpięcie do wodociągu lub najkorzystniejszy i najmniej kosztowny – podpięcie do hydroforu, który czerpie wodę ze studni zbudowanej z kręgów lub studni głębinowej.

Zaopatrzenie systemy nawadniania ogrodu w wodę

Jeśli tylko jest taka możliwość klient zawsze jest zachęcany do skorzystania z usług studniarza, który wywierci w korzystnej cenie studnię głębinową. Będzie ona najmniej kosztownym sposobem zaopatrzenia system nawadniania ogrodu w wodę. Dodatkowo w okresach letnich, kiedy nawodnienie pracuje na najwyższych obrotach, woda w wodociągach jest ograniczana i nie zawsze może udać się podlewanie. Wykopy pod cały system wykonujemy zazwyczaj koparką łańcuchową, która robi wykop na ok 30 cm głębokości i 10 cm szerokości. Jeśli trawnik jest już gotowy, a wymaga założenia systemu nawadniania ogrodu, to przy pomocy maszyny wycinamy darń, robimy wykop szpadlem lub koparką łańcuchową. Następnie układamy rury doprowadzające wodę, zasypujemy wykop, ubijamy ziemię, a na koniec układamy wyciętą wcześniej darń, tak aby były jak najmniejsze uszkodzenia trawnika. Cały system można zamontować a każdym ogrodzie. Nie ma znaczenia, czy będzie to ogród zakładany od nowa, czy tez ogród już istniejący.

Woda do rabat zostaje doprowadzona liniami kroplującymi, które dzięki swojej budowie powoli dostarczają wodę do roślin. Dzięki liniom kroplującym, wszystkie rośliny na rabatach mają tyle wody ile potrzebują. W zależności od modelu linii kroplującej, można je kłaść w odcinkach od 50 metrów do ok 150 m. Standardowe linie to 50 metrów, linia z kompensacją ciśnienia to już nawet 150m. Każdy producent linii określa w jakich odcinkach można je ułożyć.

Do sekcji z liniami kroplującymi można dopiąć linie z kapilarami, które bardzo dobrze sprawdzają się w nawadnianiu donic, do których nie można doprowadzić standardowych linii kroplujących.

Zraszacze służą do nawadniania trawnika. Zraszacze trawnikowe można dobierać odpowiednio do wielkości nawadnianego trawnika. Regulacja zraszaczy poprzez ustawienie odpowiednich kątów podlewania oraz dysz które będą regulować ilość wody, pozwoli na efektowne podlewanie, dzięki czemu trawnik będzie pięknie zielony. Należy pamiętać o odpowiednim zaprojektowaniu całego systemu, aby każdy kawałek ogrodu był dobrze nawodniony. Dzięki temu nie będzie suchych części trawnika, a rośliny nie będą obumierać.

Klient po zakończonej realizacji otrzymuje komplet informacji nt. założonego systemu. Dostaje instrukcje usuwania wody z systemu na zimę oraz projekt w wersji elektronicznej. Ogrody, w których systemy funkcjonują prawidłowo zdecydowanie wyróżniają się na tle tych bez nawadniania ogrodu.

Termin realizacji systemu nawodnienia ogrodu

Założenie całego systemu w zależności od powierzchni nawadniania zajmuje od 2 do 4 dni roboczych. Wpływ ma na to między innymi ilość sekcji, którą należy zamontować oraz jakość gleby, w której trzeba zrobić wykopy. Im gleba twardsza tym dłużej trwają prace związane z wykopami.