ulica Długa 132, 05-300 Budy Barcząckie
NIP: 8222169844
Anna Gryglas
tel.: 504 548 530
email: biuro@brzozowisko.com

 

Tel: +48 504 548 530 | Mail: biuro@brzozowisko.com

Plac zamkowy

Plac zamkowy znajduje się w śródmieściu Warszawy. Jest on położony pomiędzy wylotami ulic Krakowskiego Przedmieścia, Senatorskiej, Podwala oraz Świętojańskiej. Plac ten został wytyczony w latach 1818-1821 według projektu Jakuba Kubickiego, jednak jego zabudowa została zniszczona w 1939 i 1944 roku. Plac zamkowy został odbudowany w latach 1949-1959 w takim samym stylu architektonicznym. Na samym placu zaczyna się Takt Królewski. Wschodnią pierzeję placu natomiast stanowi fasada Zamku Królewskiego.

Na środku tego placu stoi kolumna króla Zygmunta II Wazy z roku 1644. Jest to najstarszy oraz symboliczny dla Warszawy pomnik. Drugim ważnym zabytkiem w tym miejscu jest sam Zamek Królewski, który został zrekonstruowany po II wojnie światowej. Była to dawna rezydencja książąt mazowieckich, a później królów Polski i książąt Litwy. Budynek został wzniesiony w stylu barokowo-klasycznym. Obecnie jest on skarbnicą wiedzy oraz historii. Na przestrzeni lat zamek ten był wielokrotnie grabiony oraz niszczony. Dzisiaj jednak jego wnętrza potrafią zachwycić niejednego turystę. Warto więc odwiedzić ten zamek wewnątrz.

Kościół Świętej Anny

Plac jest częścią starówki, która jest najchętniej odwiedzanym miejscem przez turystów w Warszawie. Prezentuje się ona o wiele mniej nowocześnie i awangardowo niż reszta miasta. Na placu zamkowym znajduje się także kościół świętej Anny. Świątynia ta została odrestaurowana na wzór architektury barokowej. Posiada ona jedyne zachowane w Warszawie sklepienie kryształowe. Jest to kolejna bardzo ważna atrakcja w tym mieście, którą warto sprawdzić.

Pałac Pod Blachą

Turyści na placu zamkowym powinni koniecznie odwiedzić Pałac Pod Blachą. Kiedyś odbywały się w nim przedstawienia teatralne, bale czy przyjęcia. Wśród turystów dużym zainteresowaniem cieszą się apartamenty Poniatowskich. To właśnie w nich mieszkał jeden ze słynniejszych generałów, czyli Józef Poniatowski. Pomieszczenia zostały zachowane w napoleońskim stylu. W pałacu znajduje się także mnóstwo ciekawych wystaw.