ulica Długa 132, 05-300 Budy Barcząckie
NIP: 8222169844
Anna Gryglas
tel.: 504 548 530
email: biuro@brzozowisko.com

 

Tel: +48 504 548 530 | Mail: biuro@brzozowisko.com

Pałac Prezydencki

Pałac Prezydencki w Warszawie istniał także pod innymi nazwami. Wcześniej nazywany był on Pałacem Koniecpolskich, Radziwiłów, Lubomirskich, Namiestnikowski, Rady Ministrów. Umiejscowiony jest on w śródmieściu Warszawy, przy ulicy Krakowskie Przedmieście 46/48. W latach 1918-1939 była to oficjalna siedziba Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów. Natomiast od roku 1994 jest to oficjalna siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Jest to zdecydowanie największy pałac w Warszawie. Usytuowany jest on pomiędzy kościołem pokarmelickim a hotelem Bristol. Pałac Prezydencki składa się z czterokondygnacyjnego korpusu głównego i dwóch dwukondygnacyjnych skrzydeł bocznych. Warto zaznaczyć, że był on wielokrotnie przebudowywany. Aktualny, zewnętrzny wygląd uzyskał na początku XIX wieku w wyniku przebudowy poprowadzonej przez Chrystiana Piotra Aignera.

Na samym początku był to barokowy pałac w stylu rezydencji genueńskich. Był to także pierwszy pałac z ogrodem w stylu włoskim, który schodził aż do Wisły płynącej wtedy jeszcze u podnóża skarpy. Projektantem Pałacu Prezydenckiego był Constantino Tencalla, który był nadwornym architektem króla Władysława IV. Korpus główny został wybudowany około roku 1643 na zlecenie hetmana Stanisława Koniecpolskiego.

W swojej historii zmieniał wiele razy właścicieli, natomiast zwykle zachowywał swój reprezentacyjny charakter. W miejscu pałacu był także wcześniej Teatr i Dom Niemiecki. Co ciekawe, kiedyś zagrał tutaj publicznie Fryderyk Chopin. Za samym pałacem znajduje się ogród z oranżerią. Spotkać możemy w tym miejscu także dom dla ogrodnika oraz gmach BBN z lądowiskiem dla śmigłowców. Z przodu pałacu znajduje się pomnik Józefa Poniatowskiego oraz lwy na ogrodzeniu. Natomiast we wnętrzu znajdują się takie sale, jak Kolumnowa, Obrazowa oraz Biała.

Na budynku znajdują się tablice pamiątkowe. Mowa tutaj między innymi o tablicy upamiętniającej prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, ofiary katastrofy w Smoleńsku, pierwszy publiczny koncert Fryderyka Chopina, wartę żołnierzy Batalionu Warszawskiego oraz Zgromadzenie Przyjaciół Ustawy Rządowej 3 Maja.