ulica Długa 132, 05-300 Budy Barcząckie
NIP: 8222169844
Anna Gryglas
tel.: 504 548 530
email: biuro@brzozowisko.com
Pałac Kultury i Nauki
Pałac Kultury i Nauki to drugi najwyższy budynek w Polsce pod względem wysokości całkowitej. Znajduje się on w śródmieściu Warszawy przy placu Defilad 1. Do roku 1956 był on nazywany Pałacem Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. Właścicielem tego budynku jest miasto stołeczne Warszawa. Zarządza nim natomiast miejska spółka Zarząd Pałacu Kultury i Nauki Sp. z o.o. Warto wspomnieć o tym, że pałac jest siedzibą Rady miasta Warszawy. Obraduje ona w Sali Warszawskiej. Pałac znajduje się w rejestrze zabytków od roku 2007.
Jest to tak naprawdę najbardziej rozpoznawalny budynek w Warszawie. Zobaczyć go można praktycznie z każdego miejsca w stolicy. Powstał on w roku 1955 z inicjatywy Józefa Stalina. Miał on być „darem narodu radzieckiego dla Polaków”. Został wybudowany przez rosyjskich robotników. Przez długi czas był on uznawany za reprezentację socjalistycznej władzy i dumę Polski Ludowej. W nim odbywały się na przykład zjazdy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Często w Pałacu Kultury i Nauki odbywały się także koncerty, targi, pokazy czy wystawy.
Dzisiaj natomiast w budynku tym działa teatr, kino, muzea, lokale czy Punkt Warszawskiej Informacji Turystycznej. Można w nim również wjechać na 30 piętro na taras widokowy, aby obejrzeć panoramę miasta. W niszach fasady pałacu znajdują się socrealistyczne rzeźby. Symbolizują one naukę, sztukę, technikę czy kulturę. Gmach w nocy jest oświetlony. Na specjalne okazje często uruchamiane są również dodatkowe ilustracje.
Ogólnie pałac ma 42 piętra. Na ostatnim piętrze umieszczone są gniazda sokołów wędrownych. W 2009 roku zainstalowano tam kamery, dzięki czemu transmisję można oglądać na żywo na stronach internetowych. Znajduje się w nim także 3288 pomieszczeń. Co ciekawe, na szczycie Pałacu Kultury odsłonięty został największy w Europie zegar. Jest to także najwyżej położony zegar wieżowy w Europie. Przed głównym wejściem do pałacu znajdują się rzeźby Adama Mickiewicza oraz Mikołaja Kopernika.