ulica Długa 132, 05-300 Budy Barcząckie
NIP: 8222169844
Anna Gryglas
tel.: 504 548 530
email: biuro@brzozowisko.com

 

Tel: +48 504 548 530 | Mail: biuro@brzozowisko.com

Muzeum Powstania Warszawskiego

Jest to muzeum historyczne umiejscowione w Warszawie. Zostało utworzone w roku 1983 jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego. Natomiast dla turystów muzeum zostało otwarte 31 lipca 2004 roku, czyli w przeddzień 60 rocznicy wybuchu powstania. Co ciekawe, mieści się ono w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie (ul. Grzybowska 79). Główne wejście do muzeum znajduje się jednak od stronu ulicy Przyokopowej.

Jest to wyjątkowe miejsce, które pomaga turystom zrozumieć historię tego miasta. Muzeum Powstania Warszawskiego upamiętnia największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Powstanie Warszawskie, które wybuchło w roku 1944 na zawsze zmieniło oblicze tego miasta.

Ekspozycja muzealna potrafi zachwycić każdego turystę. Oddziałuje ona obrazem, światłem oraz dźwiękiem. Dzięki wykorzystaniu multimedialnych efektów, skutecznie przybliża powstańczą rzeczywistość. Na wystawach znajdują się zdjęcia w wielkich formatach, komputery oraz monitory. Trasa w muzeum przedstawia zdarzenia chronologicznie. Ekspozycja muzealna pozwala na przedstawienie walki oraz codzienności powstania na tle okupacji. Zadaniem muzeum jest ukazanie tamtejszej sytuacji międzynarodowej oraz powojenny terror komunistyczny. Nowoczesne techniki audiowizualne pomagają w dotarciu do młodzieży, którzy są jednym z głównych adresatów. Ekspozycja muzeum składa się z wielu części. Mowa tutaj między innymi o parterze, antresoli, piętrze, Sali pod Liberatorem, wieży, podziemiach, kaplicy, Parku Wolności czy schronie Ringstand 67c.

Placówka ta prowadzi także działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną. Poświęcona jest ona dziejom powstania, historii oraz działalności Polskiego Państwa Podziemnego. W Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się ponad 30 tysięcy eksponatów. Przez pierwsze 10 lat jego działania, muzeum odwiedziło ponad 4,6 miliona osób. Powierzchnia ekspozycji wynosi natomiast 3000 metrów kwadratowych.