Architektura krajobrazu BRZOZOWISKO

ulica Długa 132, 05-300 Budy Barcząckie
NIP: 8222169844
Anna Gryglas
tel.: 504 548 530
email: biuro@brzozowisko.com

 

Tel: +48 504 548 530 | Mail: biuro@brzozowisko.com

Warszawa

Warszawa, inaczej nazywana także miastem stołecznym, to stolica Polski. Jest największym miastem województwa mazowieckiego, jak i największym miastem w kraju. Warszawa jest położona w środkowo-wschodniej części kraju. Same miasto znajduje się również nad Wisłą. Obecnie Warszawę zamieszkuje 1 790 658 mieszkańców. Jest to więc największe miasto w Polsce także pod względem liczby mieszkańców. Powierzchnia tego miasta wynosi 517,24 km2.

Warszawa jest oddalona od Karpat i Morza Bałtyckiego o 350 kilometrów. Co ciekawe, jest to jedyna stolica kraju w Europie, która jest położona obok parku narodowego. Mowa tutaj o Kampinowskim Parku Narodowym.

Ukształtowanie terenu Warszawy

Ukształtowanie terenu w Warszawie jest zróżnicowane. Miasto leży w obszarach Doliny Środkowej Wisły oraz na Równinie Wołomińskiej. W niektórych dzielnicach możemy zauważyć naturalny las oraz wydmy śródlądowe. Najwyższy punkt Warszawy to 122,11 m n.p.m.

Aglomeracja warszawska

W przypadku Warszawy mamy do czynienia z miastem monocentrycznej aglomeracji warszawskiej. Liczba mieszkańców aglomeracji aktualnie wynosi od 2,6 do 3,5 miliona mieszkańców. W naszym kraju jest to druga co do wielkości aglomeracja. Pierwszą jest aglomeracja śląska.

Stolica kraju

Warszawa jest w Polsce wielkim ośrodkiem życia nie tylko politycznego, ale także naukowego, kulturalnego oraz gospodarczego. W tym mieście znajdują się siedziby władz państwowych, czyli sejmu, senatu, prezydenta czy rządu. Warszawa to także stolica metropolii warszawskiego Kościoła rzymskokatolickiego, metropolii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, siedzibą Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz seniora diecezji warszawskiej. Warszawa jest największym węzłem komunikacyjnym w zakresie pasażerskiego ruchu samochodowego, kolejowego, lotniczego, usług telekomunikacyjnych, pocztowych oraz węzłem tranzytu międzynarodowego w Polsce.

Warto wspomnieć, że najstarszymi dzielnicami w tym mieście to Stare Miasto oraz Nowe Miasto. Zostały one założone w średniowieczu. Umiejscowione są one na skarpie, tuż nad Wisłą. Te dzielnice są bogate w zabytki historyczne, które zostały zrekonstruowane po II wojnie światowej.

Architekt krajobrazu Warszawa

Ogrodnik Warszawa

Projektant krajobrazu Warszawa

 

Plac Zamkowy - Sprawdź dojazd
Plac Bankowy - Sprawdź dojazd
Muzeum Powstania Warszawskiego - Sprawdź dojazd
Pałac Prezydencki - Sprawdź dojazd
Pałac Kultury i Nauki - Sprawdź dojazd