ulica Długa 132, 05-300 Budy Barcząckie
NIP: 8222169844
Anna Gryglas
tel.: 504 548 530
email: biuro@brzozowisko.com

 

Tel: +48 504 548 530 | Mail: biuro@brzozowisko.com

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Jest to muzeum biograficzne położone w Sulejówku. Współprowadzone jest przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowę w sprawie utworzenia muzeum podpisano 10 listopada 2008 roku w dworku Milusin, czyli dawnym domu Marszałka w Sulejówku. Uzgodniono wtedy, że w sąsiedztwie tego dworku powstanie nowoczesny budynek, który będzie łączył w sobie funkcje wystawiennicze, edukacyjne oraz animacyjne.

Co ciekawe, w 2015 roku do muzeum wróciły oryginalne, przedwojenne meble. Znaleziono je w ośrodku Ministerstwa Obrony Narodowej w Helenowie. Pod budowę muzeum wmurowano kamień węgielny w 2016 roku razem z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego, czyli Piotra Glińskiego. Sama budowa zakończyła się w roku 2020, a muzeum zostało otwarte w przeddzień 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej 14 sierpnia 2020 roku.

Muzeum w Sulejówku ma przedstawiać postać Józefa Piłsudskiego na tle historycznym, kulturowym i społecznym. Celem jest przekazanie oraz upowszechnienie reprezentowanych przez niego wartości, idei walki o niepodległość oraz pracy nad budową naszego państwa. Zadaniem Muzeum Józefa Piłsudskiego jest przybliżyć, przywrócić oraz propagować pamięć o życiu, dokonaniach i dziedzictwie Marszałka. Możemy w nim spotkać także zabytki oraz przedmioty związane z Józefem Piłsudskim, ale także z epoką, w której żył. Wszystkie zbiory obejmują okres od powstania styczniowego do końca życia Piłsudskiego.

Muzeum jest instytucją aktywną na wielu polach, zaczynając od społeczności lokalnej, kończąc na środowiskach ogólnopolskich. Obiekt ten jest położony w leśnym parku o powierzchni 4 ha. Umiejscowione są tam trzy zabytkowe budynki oraz jeden nowy, dzięki czemu tworzą one kompleks muzealny. Warto wspomnieć o tym, że Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku jest kontynuatorem Muzeum w Warszawie istniejącego do roku 1939 w Belwederze. Co ciekawe, w czasach PRL w dworku Milusin było przedszkole.