Architektura krajobrazu BRZOZOWISKO

ulica Długa 132, 05-300 Budy Barcząckie
NIP: 8222169844
Anna Gryglas
tel.: 504 548 530
email: biuro@brzozowisko.com

 

Tel: +48 504 548 530 | Mail: biuro@brzozowisko.com

Sulejówek

Sulejówek to miasto położone w województwie mazowieckim oraz w powiecie mińskim. Należy ono do aglomeracji warszawskiej. Łączna powierzchnia Sulejówka wynosi 1931 ha. Liczba ludności w 2016 roku wynosiła 19 481. Gęstość zaludnienia wynosi więc 1009 mieszkańców na km2.

Do miasta z Warszawy można dostać się pociągiem Kolei Mazowieckich lub SKM. Kursują tutaj także autobusy prywatnych przewoźników oraz linie 173 i 704. W Sulejówku działa Miejski Ludowy Klub Sportowy Victoria Sulejówek, który prowadzi sekcje lekkiej atletyki, siatkówki i koszykówki. W miejscowości tej działają dwie przychodnie miejskie, trzy niepubliczne, pogotowie ratunkowe oraz sześć aptek. W Sulejówku znajdują się 4 publiczne szkoły podstawowe oraz dwie prywatne. W mieście tym działa także jedna szkoła ponadgimnazjalna. Miejscowość ta posiada również kilka kościołów oraz kaplic.

Historia

Pierwsze informacje na temat Sulejówka pochodzą z roku 1526. W aktach była wzmianka o wsi szlacheckiej Sulewo, gdzie istniało kilka chat oraz karczma. W 1538 roku powstało nowo założone miasto Okuniew, które stało się przez ponad 400 lat ośrodkiem administracyjnym dla pobliskiego Sulewa. Miasto to było różnie nazywane na przestrzeni lat (Sulejewo, Sulyjewo, Sulejewek itd.). Po trzecim zaborze Sulejewo trafiło do zaboru austriackiego. W 1866 roku została uruchomiona pierwsza linia kolejowa, natomiast w roku 1910 został uruchomiony przystanek kolejowy „Sulejówek”. Co ciekawe, w mieście tym mieszkał marszałek Józef Piłsudski z rodziną. Obecnie znajduje się tutaj także jego muzeum.

Położenie miasta

Sulejówek jest oddalony o około 22 kilometry od centrum Warszawy w kierunku wschodnim. Od południa miasto to graniczy z Gminą Wiązowna, od północy z Zielonką, od wschodu z Gminą Halinów, a od zachodu z dzielnicą Warszawy, czyli Wesołą. Sulejówek jest umiejscowiony na pograniczu Równiny Wołomińskiej oraz Wysoczyzny Kałuszyńskiej.

Architekt krajobrazu Sulejówek
Ogrodnik Sulejówek
Projektant krajobrazu Sulejówek

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - Sprawdź dojazd
MLKS Victoria Sulejówek - Sprawdź dojazd
Sulejówek Miłosna - Sprawdź dojazd
Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej - Sprawdź dojazd
Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Jana Paderewskiego - Sprawdź dojazd