ulica Długa 132, 05-300 Budy Barcząckie
NIP: 8222169844
Anna Gryglas
tel.: 504 548 530
email: biuro@brzozowisko.com

 

Tel: +48 504 548 530 | Mail: biuro@brzozowisko.com

Muzeum Regionalne w Siedlcach

Muzeum swoją siedzibą ma w ratuszu miejskim. Jest to ciekawa oraz aktywnie rozwijająca się instytucja badawczo-naukowa. W tym miejscu można zgłębić dzieje regionów nawet od czasów prehistorycznych. Co więcej, można poznać także smak dawnej, polskiej kultury, poszerzyć wiedzę w zakresie wojskowości okresu międzywojennego czy znaleźć prawdziwe unikaty. Mowa tutaj bowiem o fragmentach słynnej niemieckiej rakiety V2.

Muzeum Regionalne w Siedlcach swój początek sięga w XX wieku. Wtedy zaczęto mówić o potrzebie otwarcia takiej placówki. Udało się to w roku 1909. Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Siedlcach utworzył Muzeum Ziemi Podlaskiej. Mieściło się ono także w XVIII wiecznym ratuszu w Siedlcach. Warto wspomnieć o tym, że I wojna światowa niestety przerwała pierwsze próby otwarcia muzeum. Po odzyskaniu niepodległości utworzono w roku 1928 Muzeum Ziemi Podlaskiej imienia Mieczysława Asłanowicza. W nim gromadzono obiekty między innymi z takich dziedzin, jak archeologii, historii, etnografii oraz sztuki.

Dalszy rozwój instytucji przerwała II wojna światowa. Ratusz został spalony w roku 1944. Odbudowano go dopiero w latach 50. XX wieku. Po remontach planowano odtworzyć muzeum. 1 stycznia 1967 roku ponownie Muzeum Ziemi Podlaskiej rozpoczęło swoją działalność. W latach 1975-1999 obiekt ten funkcjonował pod nazwą Muzeum Okręgowe. Od roku 2000 nosi nazwę Muzeum Regionalne w Siedlcach. Istnieją także dwa oddziały tego muzeum. Pierwszym jest Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie, a drugim Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu.

Od momentu swojego powstania, muzeum zawsze mieściło się w charakterystycznym dla miasta budowli, czyli w ratuszu miejskim. Wcześniej w miejscu obecnego ratusza znajdowały się drewniane ratusze. Jednak często były one podpalane. Dopiero kiedy rodzina Czartoryskich przejęła dobra siedleckie w drugiej połowie XVII wieku, główny plac miejski zaczął być bardziej uporządkowanym miejscem.