ulica Długa 132, 05-300 Budy Barcząckie
NIP: 8222169844
Anna Gryglas
tel.: 504 548 530
email: biuro@brzozowisko.com

 

Tel: +48 504 548 530 | Mail: biuro@brzozowisko.com

Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Teresy w Siedlcach

Jest to kościół murowany w stylu współczesnym w Siedlcach. Znajduje się on przy ulicy Garwolińskiej 19. Opiekują się nim ojcowie Oblaci. Wybudowano go w latach 1985-1989, dzięki staraniom księdza biskupa Jana Mazura oraz Leonarda Głowackiego. Został on konsekrowany w 1991 roku przez księdza biskupa Jana Mazura. Natomiast przy kościele działa oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

W roku 1957 Kuria Biskupia Siedlecka zezwoliła oblatom na erygowanie domu zakonnego w Siedlcach. O. Józef Adamek miał za zadanie przygotować dom oraz teren pod przyszłą placówkę. Budynek przy ulicy Strzeleckiej 2 miał być tymczasową kaplicą, który zaspokoi potrzeby duszpasterskie oraz mieszkanie. Natomiast prośba o zgodę na remont spotkała się z odmową. Dopiero po rozmowie z miejskim zarządem architektury budowlanej oraz Wojewódzkim Zarządem w Warszawie sprawiły, że uzyskano zgodę na remont i adaptację budynku.

Po zamówieniu wszystkich materiałów budowlanych okazało się, że miejski zarząd architektury odmówił zatwierdzenia projektu technicznego. Trudności były także zauważalne w przypadku budynku mieszkalnego przy ulicy Chmielnej 4, który także nabył o. Józef. Ówczesne władze uznały, że kubatura domu przewyższa potrzeby mieszkańców i dokwaterowały do budynku obce rodziny. Dopiero po wielu wysiłkach lokatorzy opuścili dom, jednak oblaci musieli zapewnić im mieszkania zastępcze, przez co pojawiały się kolejne problemy finansowe.

Ojciec Józef Adamek postawił pierwsze kroki aby utworzyć klasztor oraz reaktywować parafię. Niestety w 1975 roku został on przeniesiony do innego klasztoru oblackiego. Do utworzenia tej parafii przyczynił się także ojciec Ruciński. Razem z ojcem Adamkiem wykupili grunty od prywatnych właścicieli. W 1982 roku powstała tam kaplica, natomiast później obecny kościół. Parafię powołano 1 lipca 1981 roku pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach. Do nowej parafii należało wówczas około 4 tysięcy mieszkańców z pobliskich osiedli.