ulica Długa 132, 05-300 Budy Barcząckie
NIP: 8222169844
Anna Gryglas
tel.: 504 548 530
email: biuro@brzozowisko.com

 

Tel: +48 504 548 530 | Mail: biuro@brzozowisko.com

Najstarsza sosna w Polsce

Jest to zdecydowanie miejsce warte odwiedzenia dla turystów, którzy cenią sobie atrakcje przyrodnicze. Najstarsza w Polsce sosna rośnie na Mazowszu, obok Mińska Mazowieckiego. Warto wspomnieć o tym, że drzewo to pamięta czasy Potopu Szwedzkiego. Ma ono ponad 360 lat oraz 360 centymetrów obwodu. Sośnie nadano nawet imię Wszebora w roku 2016. Charakteryzuje się ona także tym, że ma rozłożystą i wielokonarową budowę.

Najstarsza sosna w Polsce nie jest zbyt wysoka, ma 22 metry wysokości. Jej widok może nam zasugerować, że nie wyrosła ona w lesie, a raczej na jego obrzeżu. Jej wygląd może być także wynikiem uszkodzenia mechanicznego lub biotycznego. Dzisiaj jednak nie możemy jednoznacznie stwierdzić, dlaczego Wszebora wygląda w taki sposób.

Sosna usytuowana jest na obrzeżach Mińska Mazowieckiego. Znajduje się ona nieco ponad kilometr od dworca kolejowego. Do sosny doprowadza ulica Stankowizna. Wszeborę można zauważyć po prawej stronie, tuż po przejechaniu przez mostek na rzece Srebrna. Dwieście metrów dalej, po prawej stronie znajduje się natomiast leśny parking. Z tego miejsca można bez problemu wyruszyć na spacer. Dojazd z Warszawy do Mińska Mazowieckiego zajmuje około 50 minut (czas zależny jest od tego z jakiej dzielnicy wyjedziecie). Natomiast można także zastanowić się nad dojazdem pociągiem. Wszebora przecież znajduje się bardzo blisko dworca kolejowego.

Trasy spacerowe w tym miejscu są dostępne dla wózków oraz rowerów. Można więc bez problemu zaplanować sobie tutaj dłuższą wycieczkę zahaczając o wizytę u najstarszej sosny w Polsce. Wszebora jest oczywiście objęta ochroną jako pomnik narodowy. Warto wspomnieć także o tym, że z tą sosną wiąże się pewna legenda o parze zakochanych. Spotykali się oni pod drzewem, jednak pewnego dnia napadł na nich niedźwiedź. Dziewczyna zaczęła płakać, a z łez roszących ziemię w pobliżu Wszebory wytrysnęło niewielkie źródełko. Obecnie nawet odbywa się co roku walentynkowy bieg pod najstarszą sosną w Polsce.